Mejor Película
– 127 Horas
– Black Swan
– Greenberg
– The Kids Are All Right
– Winter’s Bone
Mejor Director
– Darren Aronofsky por Black Swan
– Danny Boyle por 127 Horas
– Lisa Cholodenko por The Kids Are All Right
– Debra Granik por Winter’s Bone
– John Cameron Mitchell por Rabbit Hole
Mejor Opera Prima
– Everything Strange and New
– Get Low
– The Last Exorcism
– Night Catches Us
– Tiny Furniture
Premio John Cassavetes
– Daddy Longlegs
– The Exploding Girl
– Lbs.
– Lovers of Hate
– Obselidia
Mejor Guión
– Lisa Cholodenko / Stuart Blumberg por The Kids Are All Right
– Debra Granik / Anne Rosellini por Winter’s Bone
– Nicole Holofcener por Please Give
– David Lindsay-Abaire por Rabbit Hole
– Todd Solondz por Life During Wartime
Mejor Primer Guión
– Diane Bell por Obselidia
– Lena Dunham de Tiny Furniture
– Nik Fackler por Lovely, Still
– Robert Glaudini por Jack Goes Boating
– Dana Adam Shapiro / Evan M. Wiener por Monogamy
Mejor Actriz
– Nicole Kidman por Rabbit Hole
– Annette Bening por The Kids Are All Right
– Greta Gerwig por Greenberg
– Jennifer Lawrence por Winter’s Bone
– Natalie Portman por Black Swan
– Michelle Williams por Blue Valentine
Mejor Actor
– Ronald Bronstein por Daddy Longlegs
– Aaron Eckhart por Rabbit Hole
– James Franco por 127 Horas
– John C. Reilly por Cyrus
– Ben Stiller por Greenberg
Mejor Actriz de Reparto
– Ashley Bell por The Last Exorcism
– Dale Dickey por Winter’s Bone
– Allison Janney por Life During Wartime
– Daphne Rubin-Vega por Jack Goes Boating
– Naomi Watts por Mother and Child
Mejor Actor de Reparto
– John Hawkes por Winter’s Bone
– Samuel L. Jackson por Mother and Child
– Bill Murray por Get Low
– John Ortiz por Jack Goes Boating
– Mark Ruffalo por The Kids Are All Right
Mejor Película Extranjera
– El discurso del Rey
– Kisses
– Mademoiselle Chambon
– Of Gods and Men
– Uncle Boonme recuerda sus vidas pasadas
Mejor Documental
– Exit Through The Gift Shop
– Marwencol
– Restrepo
– Sweetgrass
– Thunder Soul
Mejor Fotografía
– Adam Kimmel por Never Let Me Go
– Matthew Libatique por Black Swan
– Jody Lee Lipes por Tiny Furniture
– Michel McDonough por Winter’s Bone
– Harris Savides por Greenberg
Premio Robert Altman
– Nicole Holofcener / Jeanne McCarthy / Ann Guilbert / Rebecca Hall Catherine Keener / Amanda Peet / Oliver Platt / Lois Smith / Sarah Steele por Please Give
Premio Piaget a la Producción
– In-ah Lee por Au Revoir Taipei
– Adele Romanski por The Myth of the American Sleepover
– Anish Savjani por Meek Cutoff
Premio Acura Someone to Watch
– Mike Ott por Littlerock
– Laurel Nakadate por The Wolf Knife
– Hossein Keshavarz por Dog Sweat
Premio Aveeno Truer Than Fiction
– Ilisa Barbash / Lucien Castaing-Taylor por Sweetgrass
– Jeff Malmberg por Marwencol
– Lynn True / Nelson Walker por Summer Pasture